Yogyakarta, zwana potocznie “Yogyą”, to tętniące życiem miasto w środkowej Jawie, będące ulubionym przystankiem większości podróżników i turystów w dalszym zwiedzaniu wyspy.
Yogyakarta swą popularność zawdzięcza w dużej mierze swemu położeniu, stanowiąc bazę wypadową do pobliskich zabytków UNESCO – Borobudur i Prambanan.
Początki miasta sięgają 1755 roku kiedy książę Mangkumbi podpisał traktat z Giyanti, kończący wojnę domowa w Indonezji. Na jego mocy książę uzyskał zachodnią część dawnego sułtanatu Mataram – sułtanat Yogyakarty i przyjął tytuł sułtana Hamengkubuwono I. W czasie narodowych walk o niepodległość w latach 1945-1949, Yogyakarta pełniła funkcję stolicy Indonezji. Z uwagi na znaczący wkład miasta w walki o niepodległość kraju, uzyskało ono status ośrodka administracyjnego okręgu wydzielonego Yogjakarta (jednego z trzech w całej Indonezji), a sułtan otrzymał stanowisko gubernatora.
Obecnie miasto znane jest przede wszystkim jako ważny ośrodek edukacji i sztuki jawajskiej. Słynie ono głownie z produkcji batiku, masek, wyrobów ze srebra, baletu Ramajany, przedstawiającego romantyczna historię jednego z najważniejszych eposów hinduistycznych, a także z wayang kulit – indonezyjskiego teatru cieni, który można zobaczyć każdego wieczoru w Muzeum Sonobudoyo.
Codzienne życie miasta toczy się wokół głównej ulicy – Jalan Malioboro, przepełnionej straganami, sklepikami, budkami z jedzeniem i … becakami, jak nazywa się tutaj riksze. Można tu dostać prawie że wszystko, za bardzo przystępną cenę. Znajdują się tu również liczne galerie sztuki, głównie malarstwa, gdzie całkiem tanio można nabyć lokalne dzieła m.in. barwne batiki czy malowane na jedwabiu obrazy.
Yogyakarta ma do zaoferowania szeroki wachlarz usług i atrakcji turystycznych, tj. rating na pobliskich rzekach Elo i Progo, masaże, joga, pokazy i kursy tańca, czy tez uliczne szachy. Najważniejsze zabytki miasta to otoczony murem pałac sułtana – Kraton, ogród królewski Taman Sari i Fort Vredeburg, będący niegdyś siedziba holenderskiej armii, gdzie obecnie mieści się muzeum poświęcone walce o niepodległość kraju. Niegdyś zwiedzającym polecano także ptasi targ – Pasar Ngasem, który ostatnimi laty został przeniesiony około 4 km za miasto, z powodu zagrożenia ptasią grypą.
Ulubionym miejscem licznych w Yogjy plecakowiczów jest dzielnica Sosrowijajan – pełna tanich hoteli, kafejek internetowych, knajpek i przede wszystkim obieżyświatów z różnych części globu.
Adres: Yogya znajduje się w środkowej Jawie, od plaży oddalona jest o około 30 km
Dojazd: najbliższe lotnisko – Adisucipto International Airport, znajduje się ok. 8 km od centrum miasta. Ma ono polaczenia krajowe głownie z Dżakartą i Denpasar oraz międzynarodowe do Singapuru i Kuala Lumpur.
Dworzec kolejowy – Stasiun Tugu, oferuje bezpośrednie polaczenia do Dżakarty, Bandung, Surabaji i Solo.
Dworzec autobusowy – Terminal Penumpang Giwangan, ma bezpośrednie polaczenia z Dżakartą, Bandung i Surabają.