• Skip to primary navigation
  • Skip to content

Magiczna Indonezja

Main navigation

  • Sunsara
Wayang Kulit

Wayang Kulit

Magiczna Indonezja · Lip 13, 2017

Podróżując po Indonezji, na pewno nie raz usłyszymy o wayang kulit, szczególnie zaś będąc na Bali lub w środkowej Jawie, gdzie tradycja przekazywania historii należy do najżywszych i najbardziej rozwiniętych.

Wayang kulit to rodzaj przedstawienia teatralnego wykonywanego za pomocą lalek, a raczej ich cieni… Słowo „kulit” znaczy skóra i odnosi się do materiału, z jakiego lalki są zrobione – bawolej skóry. Samo ich wykonanie jest sztuką samą w sobie. Najpierw nożem wycina się kształt lalki, po czym, starannie przy pomocy dłuta i młotka żłobi się jej najmniejsze detale. Następnie dodaje się „ruchome” ramiona i maluje postać. Na samym końcu, gdy lalka jest już gotowa, przyczepia się jej uchwyty sterujące, wykonane z bawolich rogów.

Najważniejszą rolę w wayang kulit odgrywa dalang – lalkarz, sterujący nawet kilkunastoma postaciami w trakcie jednego spektaklu, równocześnie użyczający im swego głosu. Dalang musi być jednocześnie lingwistą, mówiącym w języku widowni oraz w starożytnym języku Kawi. Ponadto musi urozmaicać barwę i natężenie głosu w zależności od tego, jaką postać naśladuje oraz dyrygować orkiestrze gamelanu.

Słowo „wayang” oznacza w dialekcie jawajskim „cień”, gdyż lalki manipulowane są za płóciennym ekranem podświetlanym lampą, tak by widownia widziała tylko cienie postaci. Podczas spektaklu opowiadane są zazwyczaj historie z dwóch najważniejszych staroindyjskich eposów – Ramajany i Mahabharaty.

Przedstawienia wayang kulit pełnią także funkcje mistyczne, przeprowadza się je np. dla ochrony plonów, wioski czy jakiejś osoby. Tradycyjny spektakl trwać może nawet i całą noc, w zależności od okazji, dla jakiej jest odgrywany. Warto wspomnieć, iż z czasem wykształciły się inne formy tej sztuki, jak np. popularny we wschodniej Jawie wayang kliktik, wyróżniający się tym, że postacie wykonane są z drewna, zaś w zachodniej Jawie sławą cieszy się wayang golek przedstawiany za pomocą trójwymiarowych, drewnianych kukieł. Znany jest także wayang orang, gdzie prawdziwi aktorzy odgrywają bohaterów sztuki oraz podobny do niego wayang topeng, z ta różnicą że aktorzy mają ubrane maski.

Jednym z najpopularniejszych miejsc, gdzie zobaczyć można wayang kulit jest Muzeum Sonobudoyo w Yogyakarcie. Alternatywnie, w każdą sobotę, w Kratonie odbywają się spektakle wayang kulit, wliczone już w cenę biletu.

Adres: Muzeum Sonobudoyo, ul. Trikora 6, Pendowoharjo Sleman, Daerah Istimewa Yogyakarta 55121

Telefon : +62 274 385664

Internet: http://www.sonobudoyo.com/id

Cena: 20 000 IDR

Czynne: codziennie, 20:00-22:00

Dojazd: Najprościej jest dojechać do muzeum beciakiem (ok. 2 USD) albo taksówką. Można też dotrzeć tu piechotą po wieczornym spacerze ulicą Malioboro.

© 2021 · Magiczna Indonezja