• Skip to primary navigation
  • Skip to content

Magiczna Indonezja

Main navigation

  • Sunsara
Dżakarta

Dżakarta

Magiczna Indonezja · Lip 13, 2017

Dżakarta, nazywana “Wielkim Durianem”, to stolica i największe miasto Indonezji oraz kulturalne, gospodarcze i polityczne serce kraju.

Dżakarta, to z jednej strony jedna z najszybciej rozwijających się na świecie metropolii, zamieszkiwana przez niemalże 10 milionów ludzi, z drugiej – brudne, chaotyczne i wiecznie zakorkowane miasto. Nie bez powodu została przyrównana do Duriana – owocu o tak intensywnym smaku i zapachu, ze można go jedynie kochać albo nienawidzić. Na pierwszy rzut oka Dżakarta może wydawać się być bezduszną, betonową dżunglą, nie mającą wiele do zaoferowania, ma ona jednak wiele twarzy i niespodzianek. Jej mieszkańcy są zawsze uśmiechnięci, dobroduszni i przyjacielscy, a przestępczość w porównaniu do innych światowych stolic, jest dosyć niewielka.

Co można zobaczyć? Jeżeli zwiedzanie odbywa się w godzinach porannych warto rozpocząć je od Placu Niepodległości (Merdeka Square), pośrodku którego mieści się Pomnik Narodowy „Monas” – wysoki na 132 m marmurowy obelisk zwieńczony złotym płomieniem. Inaugurowany został on w 1975 r. dla upamiętnienia walk o niepodległość kraju. W jego dolnej części Narodowe Muzeum Historii umieściło 51 kolorowych dioram  przedstawiających dzieje Indonezji od okresu prehistorycznego do czasów reżimu Suharto. Za dodatkową opłatą można wjechać na taras widokowy, skąd widać panoramę całego miasta. Otwarte od wt.- nd. 6.30-15.30, wstęp 2500 IDR, 7500 IDR (punkt widokowy).

Na północ od Merdeka Square znajduje się Pałac Prezydencki, który można zwiedzić bezpłatnie w każdy weekend, po zrobieniu wcześniejszej rezerwacji. Warty odwiedzenia jest również leżący nieopodal Meczet Istiqlal, największy w Azji Południowo-Wschodniej oraz stojąca naprzeciwko gotycka katedra rzymskokatolicka pochodząca z czasów  kolonialnych.

Następnie można udać się do zabytkowej części miasta, zwanej Starą Batawią, usytuowaną w północnej części stolicy, nieopodal zatoki. Charakterystycznym punktem jest Plac Fatahillah, w okolicy którego znaleźć można wiele interesujących muzeów i galerii oraz odpocząć w sławnej Café Batawia.

Będąc tu można wstąpić do Muzeum Wayang, cieszącego się jedną z najlepszych na Jawie kolekcji lalek wayang (patrz – wayang kulit). W jego gablotach zobaczyć można również figurki z Chin, Wietnamu, Kambodży czy Europy. Sam budynek jest zabytkiem samym w sobie i pochodzi z 1912r. W każdą niedzielę o 10 rano odbywają się tu darmowe pokazy wayang kulit. Otwarte od wt. – nd. 8.00-15.00, wstęp 2000 IDR. Adres: ul. Jalan Pintu Besar Utara 27.

Ciekawostka: Barrack Obama mieszkał w Dżakarcie od 6-10 roku życia, gdy jego matka wyszła ponownie za mąż, za Indonezyjczyka Lolo Soetoro. Przez 4 lata uczęszczał do  rządowej szkoły i uczył się języka indonezyjskiego. Zapytany czego mu brakuje z tamtego okresu, odpowiedział po indonezyjsku: “Bakso (zupa z kulkami rybnymi), nasi goreng (smażony ryz) i rambutan (owoc)”.

Adres: miasto w północno-zachodniej części Jawy

Internet: http://www.jakarta.go.id/english/

Dojazd: lotnisko międzynarodowe – Soekarno Hatta International Airport, znajduje się ok. 20 km od stolicy.

Dworzec kolejowy – Stasiun Gambir

© 2021 · Magiczna Indonezja